Передача досвіду зелених
публічних закупівель
зі Словаччини в Україну
baneer
Оберіть мову сайту

Новини

«Зелені публічні закупівлі: передача досвіду зі Словаччини до України» – результати і досягнення дворічного міжнародного проекту

28.09.2018

Проект «Зелені публічні закупівлі: передача досвіду зі Словаччини до України» добігає кінця: організатори і учасники проекту поділилися підсумками та результатами під час фінальної конференції, яка відбулась 25 вересня у приміщенні Укрінформу. Основними спікерами конференції виступили представники тих організацій,  без яких цей проект не набув би такого масштабу та значення, а саме: Урядового офісу євроатлантичної інтеграції, Мінприроди, Мінекономрозвитку, ДП “ПРОЗОРРО”, Київської облдержадміністрації. І, звісно, результати проекту презентували команди двох країн – громадські організації GoLOCAL (Україна) та Slovak center for communications and development (Словаччина), які близько 2 років тому розпочали спільну реалізацію проекту із ЗПЗ в Україні. Окремо варто зазначити, що втіленням проекту у життя ми завдячуємо словацькому донору – Official Development Assistance of the Slovak Republic (SlovakAID). Участь у заході прийняли близько 60 службовців із різних державних установ – особи, безпосередньо відповідальні за проведення закупівель у своїх відомствах. “Зобов’язання у сфері публічних закупівель є одним із найбільших блоків наших зобов’язань в рамках…

читати далі

ПРАКТИЧНА КОНФЕРЕНЦІЯ “ЗЕЛЕНІ ПУБЛІЧНІ ЗАКУПІВЛІ: ГАРМОНІЗАЦІЯ ЗАКОНОДАВСТВА УКРАЇНИ ЗІ СТАНДАРТАМИ ЄС”

13.09.2018

АНОНС! Практична конференція “Зелені публічні закупівлі: гармонізація законодавства України зі стандартами ЄС” 25 вересня 10:00 м. Київ, вул. Б. Хмельницького, 8/16 Art Hub (1й поверх приміщення Укрінформу) Запрошуємо представників державних органів влади, державних установ, організацій та підприємств, екологічних експертів, громадських активістів та представників медіа на практичну конференцію з питань зелених (сталих) публічних закупівель (ЗПЗ). В рамках конференції: проведемо обговорення з основними стейкхолдерами галузі щодо сучасного стану впровадження ЗПЗ в Україні та перспектив розвитку даної концепції підсумуємо півтора роки спільної роботи українських та словацьких експертів над проектом «Зелені публічні закупівлі: передача досвіду зі Словаччини в Україну» поділимося реальними результатами, досягненнями проекту, а також складнощами, з якими нам довелося зіткнутися проведемо практичне заняття для держслужбовців із застосування екологічних критеріїв, зімітувавши реальну закупівлю   Серед спікерів конференції: Нефьодов М.Є. – Міністерство економіки Кузьо М.С. – Міністерство екології та природних ресурсів Стефанішина О.В. – Урядовий офіс євроінтеграції Клара Тотхова –  Slovak Center for Communication and Development Ігор Комендо –…

читати далі

Офісний папір для потреб державного сектору із 100% перероблених матеріалів: досвід Німеччини

03.09.2018

Наприкінці 2012 року муніципалітет міста Ерланген (Німеччина) вивів напрямок розвитку сталої інфраструктури на новий рівень і створив Управління із сталих закупівель. Одним із перших розпоряджень даного Управління стало рішення закуповувати офісний папір для потреб державних службовців виключно із перероблених матеріалів. Тож з 2013 року всі відділи та підрозділи міської раді зобов’язані використовувати тільки такий папір, що складається з 100% переробленого волокна. Закупівля офісного паперу у Ерлангені здійснюється централізовано, Відділом управління будівництвом. Функції організації та супроводу зазначеної зеленої закупівлі та інших подібних еко-тендерів покладено на Департамент навколишнього середовища міста. З того часу, муніципалітет Ерлангена щорічно економить: 12,03 тонн CO2 2,191,093 літрів води 451,234 кВт/год енергії До речі, майже одразу до Ерлангена приєдналися муніципалітети міст Нюрнберг, Ганновер та Вольфсбург.

читати далі

Зелені закупівлі в Австрії: досвід, який вже не перший рік оберігає довкілля австрійців

27.08.2018

Для того, щоб допомогти працівникам підрозділів, відповідальних за проведення закупівель, визначати дезинфікуючі засоби, що мають низький вплив на здоров’я людини та навколишнє середовище, у Відні створили Віденську базу даних дезінфікуючих засобів (WIDES). Ця база даних оцінює й сортує продукцію за низкою екологічних критеріїв та вмістом шкідливих речовин, і всі без виключення держустанови міста Відень повинні керуватися критеріями WIDES, приймаючи рішення про закупівлю того чи іншого продукту, або ж послуги. Дослідження, проведене Віденським муніципалітетом, показало, що за кілька років реалізації проекту WIDES, з ринку продуктів миючих засобів та засобів для дезинфекції практично зникли ті продукти, які відзначалися найвищим рівнем токсичності за своїм складом. А ми нагадаємо, що наші партнери з Центру екологічної сертифікації та маркування ВГО «Жива планета» розробили критерії технічних специфікацій для універсальних миючих засобів, які є практичним посібником для українських держорганів та осіб, відповідальних за проведення закупівель. Завантажити ці критерії можна тут. Критерії спираються на кращі європейські практики та врахувують особливості…

читати далі

Найкраще з онлайн-курсу із ЗПЗ для держслужбовців у двохвилинному відео

30.07.2018

Перший випуск слухачів онлайн-курсу із зелених публічних закупівель в рамках реалізації проекту “ЗПЗ: передача досвіду зі Словакії в Україну” завершено. Дивіться як це було у нашому відео:

читати далі

ПЕРША ГРУПА СЛУХАЧІВ ОНЛАЙН-КУРСУ ІЗ ЗПЗ ЗАВЕРШИЛА НАВЧАННЯ НА ВІДМІННО!

11.07.2018

Перша група держслужбовців, яка завершила проходження 3-х лекційних модулів освітнього онлайн курсу зі зелених публічних закупівель, успішно завершила навчання. «Іспитом» став семінар-практикум, на якому «держслужбовці-студенти» перевірила отримані знання на практиці. На даному тренінгу, що відбувся у ДП «Прозорро» було змодельовано тендер, у якому учасники проводили умовну закупівлю універсальних мийних засобів. Завданням було встановити оптимальний набір якісних, кількісних та екологічних критеріїв технічних специфікацій, застосовуючи стандарти та принципи, що були вивчені під час проходження теоретичної частини курсу. Учасники тренінгу, працюючи в «робочих» групах, мали можливість отримати консультації і роз’яснення від технологів, юристів та експертів, які теж були запрошені до участі у семінарі-практикумі. Розроблені технічні специфікацій презентувались експертам проекту для обговорення та подальшої оцінки. Виконуючи завдання, держслужбовці обирали найбільш пріоритетні критерії для здійснення ефективної закупівлі мийних засобів з поліпшеними екологічними характеристиками. Обґрунтовуючи свій вибір, учасники семінару спирались на отримані під час курсу нові знання. Учасники тренінгу дуже схвально відгукнулися про курс в цілому,…

читати далі

ВТОРСИРОВИНА – ЯК АРГУМЕНТ РЕЗУЛЬТАТИВНОЇ ВЗАЄМОДІЇ МУНІЦИПАЛІТЕТУ І ГРОМАДИ

10.07.2018

Ми продовжуємо розповідати про цікаві факти з розвитку сталої, або циркулярної економіки у світі. Наступні приклади демонструють результат мудрої політики міст стосовно використаних ресурсів та перетворення їх на нову цінність для громади. Англія Збір та відновлення надлишкового комп’ютерного обладнання в міста Дарем  Кожні чотири роки місцева влада графства Дарем змінює комп’ютерне обладнання для своїх працівників, а це 1 800 одиниць техніки. Зазвичай це обладнання мусить бути утилізоване згідно певних технічних правил, тобто фактично викинуте. Зважаючи на цей факт, у 2012 міська влада вирішила ухвалити директиву, яка передбачала, що надлишкове комп’ютерне обладнання, яке перебуває на обліку державних органів і термін експлуатації якого збігає, має буде перероблене, або використане повторно. Після цього рішення, та у результаті взаємодії з волонтерською організацією Triangle Ecycling, у місті стартувала ініціатива під назвою Computers 4 Kids. Метою цієї ініціативи стала передача саме отих “старих” комп’ютерів, які б у звичайній ситуації просто були б списані та утилізовані, до місцевих…

читати далі

БЕРЛІН – ЗРАЗКОВИЙ ПРИКЛАД ВИКОРИСТАННЯ “СТАЛИХ” ЗЕЛЕНИХ СТАНДАРТІВ

05.07.2018

Ще один красномовний приклад того, як європейське місто використовує інструмент ЗПЗ для розвитку сталої економіки. Та безперечно виграє від цього. Утилізація бетону у Берліні У 2013 році міська адміністрація міста Берлін розпочала пілотний проект з метою заохочення повторного використання переробленого бетону у зведенні будівель. У результаті, близько 5400 м3 сертифікованого переробленого бетону було використано при будівництві елементів приміщення Лабораторії біологічних наук Університету Гумбольдта. У порівнянні з бетоном, виготовленим з основних агрегатів, використання переробленого бетону зберегло 880 м2 чистого щебеню, 66% енергії, необхідної для виробництва, а також знизило рівень промислових викидів СО 2 на 7%. Після такого вдалого експерименту, багато інших європейських країн почали повторно використовувати бетон у спорудженні різних об’єктів: будівель, доріг тощо.

читати далі

ЗЕЛЕНІ ПУБЛІЧНІ ЗАКУПІВЛІ У СВІТІ

02.07.2018

Інструмент зелених публічних закупівель вже багато років використовується низкою європейських країн у зміцненні сталої економіки та побудови нової, ощадливої та ефективної «кругової» економіки. Ми підготували для вас приклади країн, які почали застосовувати ЗПЗ і тепер щороку отримують надзвичайну вигоду від цього. Як у фінансовому, так і екологічному контексті. Досвід Нідерландів Пропаганда зелених закупівель  У 2013 році уряд Нідерландів ухвалив «Зелену угоду» про закупівлі, які керуються принципами екологічності для прискорення переходу до кругової економіки. Ця програма об’єднала 45 державних і приватних компаній, кожній з яких було доручено провести щонайменше дві «зелені» закупівлі, аби набути практичний досвід та поширювати найкращі практики на інші підприємства. За три роки було проведено 80 пілотних закупівель. Успіх цієї програми призвів до того, що уряд Нідерландів включив проведення ЗПЗ у Дорожню карту 2016 року, а також поставив собі за мету збільшити кількість таких закупівель ще на 10% до 2020 року. Використання технічних умов та критеріїв для запуску процесу…

читати далі

«ВИПУСКНИКИ» ОНЛАЙН КУРСУ ІЗ ЗЕЛЕНИХ ПУБЛІЧНИХ ЗАКУПІВЕЛЬ ПРОДЕМОНСТРУЮТЬ СВОЇ НОВІ НАВИЧКИ НА ПРАКТИЧНОМУ СЕМІНАРІ

22.06.2018

Перша група держслужбовців, яка завершила проходження 3-х лекційних модулів освітнього онлайн курсу із ЗПЗ, готова застосувати свої знання на практиці. 6 липня відбудеться практичний семінар, де для 40 держслужбовців буде спеціально змодельовано тендер, у якому учасники повинні будуть провести умовну закупівлю. Але цього разу – із застосуванням екологічних стандартів та принципів, які вони вивчили під час теоретичної частини курсу. «Ми вирішили закріпити той матеріал, який вивчили наші «студенти», практичним заняттям, адже це якнайкраще допоможе їм засвоїти новий обсяг знань та перенести цей досвід у реальне життя», – підкреслив директор ГО GoLOCAL Ігор Комендо. На семінарі будуть присутні експерти, які брали участь у розробці навчальної програми, а також фахівці ГО GoLOCAL. Нагадаємо, освітній онлайн-курс із ЗПЗ стартував на початку червня. Перша група слухачів курсу складається з 40 держслужбовців різних державних установ та організацій, які представляють 11 районів Київської області.

читати далі

Кругова економіка – що це за явище, та чому воно набирає небаченої популярності у всьому світі

21.06.2018

Кількість населення світу росте надзвичайними темпами, тож сьогодні досить гостро постає питання у задоволенні попиту громади нашої планети на енергію, воду та харчові продукти. У межах поточної економічної моделі лінійного виробництва та споживання лише невелика частина відходів використовується повторно, переробляється або продається як вторинні матеріали. Переважна ж більшість, включаючи цінні і обмежені ресурси, вивозиться на звалища, або ж спалюється. Разом з тим, зважаючи на обмежені потоки ресурсів, державні економіки більше не можуть спиратися на ці лінійні моделі виробництва та споживання. «Кругова», або циркулярна економіка є альтернативою цій моделі. Ця модель прагне зберігати продукти та матеріали в ланцюжку вартості протягом більш тривалого періоду часу та відновлювати сировину протягом терміну експлуатації продуктів для подальшого використання. Зелені публічні закупівлі (ЗПЗ) – це інструмент кругової економіки, в основі якого знаходиться принцип екологізації закупівель, що спрямований, перш за все, на державний сектор.  ЗПЗ – це такий процес, за допомогою якого органи державної влади купують товари…

читати далі

Освітній онлайн курс із зелених публічних закупівель для держслужбовців стартував!

12.06.2018

40 держслужбовців з 11 територіальних органів Київської області розпочали онлайн навчання основам зелених публічних закупівель. Освітній українсько-словацький проект був розроблений, перш за все, з метою навчати державних службовців, відповідальних за проведення тендерних процедур, принципам та перевагам «екологічних закупівель». Навчання відбуватиметься на платформі онлайн-ресурсу http://chamilo.sccd-sk.org/. «Це доступна у користуванні і дуже змістовна навчальна програма, розрахована на підвищення обізнаності службовців, задіяних у процесі здійснення публічних закупівель, щодо принципу «зелених» закупівель», – зазначає директор ГО GoLOCAL Ігор Комендо. Отже, курс, який проходитимуть працівники держустанов, складатиметься з 3 лекційних модулів, кожен з яких розрахований на 1 тиждень онлайн навчання. Наприкінці кожного модулю слухачу курсу пропонується пройти тестові завдання для перевірки знань, здобутих протягом тижня. Лекційний модуль 1 – «Політика, принципи та методи зелених закупівель». У модулі висвітлені наступні теми: поняття: «публічні закупівлі», «життєвий цикл продукту»; визначення «відповідального споживання» в якості однієї з глобальних цілей сталого розвитку ООН; зобов’язання України, взяті в рамках Угоди про…

читати далі

Офіційні установи підтримали ініціативу запуску навчального онлайн-курсу із зелених публічних закупівель для держслужбовців

19.04.2018

13 квітня відбулась важлива подія у напрямку збереження і покращення екологічного фону України – експерти різних рівнів зібралися за круглим столом, аби обговорити поточну ситуацію із публічними закупівлями, а також шляхи удосконалення зазначеного механізму як у державному так і приватному секторі. Ініціаторами зустрічі стала команда ГО GoLOCAL, яка у 2017 році спільно із словацькими колегами розпочала проект «Зелені публічні закупівлі: передача досвіду зі Словаччини в Україну». Участь у крулому столі взяли представники Міністерства економічного розвитку і торгівлі, ДП “ProZorro”, Міністерства екології та природних ресурсів України, Урядового офісу з питань європейської та євроатлантичної інтеграції, Антимонопольного комітету України, Національного агентства України з питань державної служби, Білоцерківської міської ради та ГО GoLOCAL, а також представники інших державних органів влади, зацікавлені у впровадженні підходу ЗПЗ. З обговореного стало зрозуміло, що протягом останніх років ситуація на державному рівні помітно зрушила з місця. Наразі відповідними органами реалізовується Стратегія реформування системи публічних закупівель щодо ЗПЗ, що триватиме…

читати далі

Експерти із зелених публічних закупівель обговорять освітній онлайн курс ЗПЗ перед його офіційним запуском

23.03.2018

Українські експерти зустрінуться у квітні для обговорення онлайн-програми з впровадження зелених публічних закупівель на державному рівні. Зустріч відбудеться у форматі круглого столу. До участі запрошені фахівці, які мають безпосереднє відношення до процесу ЗПЗ в Україні: представники Мінекономрозвитку, а також ДП «Система публічних електронних закупівель «ProZorro». Також у зустрічі візьмуть участь держслужбовці Київської обласної адміністрації та міської ради міста Біла Церква – адже саме Київщина стала пілотною у реалізації зазначеного проекту. Нагадаємо, проект “Зелені публічні закупівлі: Передача досвіду зі Словаччини в Україну” стартував у 2017 році за спільної ініціативи ГО GoLOCAL, Slovak Centre for Communication and Development та за підтримки SlovakAid. Цей освітній українсько-словацький проект передбачає, перш за все, навчання державних службовців, відповідальних за проведення тендерних процедур. Важливою частиною проекту є розробка та запуск освітньої онлайн програми для всіх тих, хто бажає дізнатися про механізм «екологічних закупівель», або ЗПЗ та використовувати його в подальшій роботі. Наразі, етап розробки онлайн курсу українськими…

читати далі

ProZorro підтримала ідею поширення інструментів ЗПЗ в Україні

27.12.2017

У Системі публічних електронних закупівель ProZorro підтримали ідею поширення інструментів зелених публічних закупівель в Україні, і особливо – запуск он-лайн курсу для фахівців, залучених до проведення тенедрів. А саме це і є метою спільного україно-словацького проекту від GoLOCAL та Словацький центр комунікацій та розвитку SCCD «Зелені публічні закупівлі: Передача досвіду зі Словаччини в Україну». В рамках візиту словаків до Києва, відбулась надзвичайно важлива та продуктивна зустріч із фахівцями Системи прозорих публічних закупівель ProZorro. Під час цієї зустрічі словацькі експерти презентували переваги ЗПЗ, а також коротко ознайомили українських колег з досвідом Словаччини у питаннях зелених, або екологічних, закупівель. Оскільки майданчиком проведення більшості таких тендерів буде безпосередньо платформа ProZorro, підтримка фахівців державної Системи закупівель є надзвичайно важливою складовою у реалізації проекту. Було досягнуто попередньої домовленості, що зазначений освітній он-лайн курс можна буде також знайти і пройти на веб-ресурсах ProZorro.

читати далі