Передача досвіду зелених
публічних закупівель
зі Словаччини в Україну
baneer
Оберіть мову сайту

Офіційні установи підтримали ініціативу запуску навчального онлайн-курсу із зелених публічних закупівель для держслужбовців

19.04.2018

13 квітня відбулась важлива подія у напрямку збереження і покращення екологічного фону України – експерти різних рівнів зібралися за круглим столом, аби обговорити поточну ситуацію із публічними закупівлями, а також шляхи удосконалення зазначеного механізму як у державному так і приватному секторі.

Ініціаторами зустрічі стала команда ГО GoLOCAL, яка у 2017 році спільно із словацькими колегами розпочала проект «Зелені публічні закупівлі: передача досвіду зі Словаччини в Україну».

Участь у крулому столі взяли представники Міністерства економічного розвитку і торгівлі, ДП “ProZorro”, Міністерства екології та природних ресурсів України, Урядового офісу з питань європейської та євроатлантичної інтеграції, Антимонопольного комітету України, Національного агентства України з питань державної служби, Білоцерківської міської ради та ГО GoLOCAL, а також представники інших державних органів влади, зацікавлені у впровадженні підходу ЗПЗ.

З обговореного стало зрозуміло, що протягом останніх років ситуація на державному рівні помітно зрушила з місця. Наразі відповідними органами реалізовується Стратегія реформування системи публічних закупівель щодо ЗПЗ, що триватиме до кінця 2019 року. Також ведеться робота з розробки оновленої редакції Закону України «Про публічні закупівлі», яка міститиме уточнення екологічних критеріїв відбору та вибору продукції з урахуванням вартості життєвого циклу.

Найближчим часом планується винесення на обговорення Кабінету Міністрів та ухвалення проекту Стратегії державної екологічної політики України до 2030 року. За умови її прийняття, передбачено розробку та прийняття Кабінетом Міністрів України Плану заходів, спрямованого на її реалізацію, зокрема, мова йде про низку заходів, спрямованих на розвиток застосування екологічних критеріїв в системі публічних закупівель.

Крім того, Мінприроди проводить консультації з Європейською Комісією щодо впровадження проекту 4EU Environment, одним з компонентів якого буде розвиток саме зелених (сталих) публічних закупівель.

В той же час, як зазначили учасники зустрічі, при застосуванні на практиці положень законодавства щодо ЗПЗ, виникає багато питань, які потребують вирішення. Йшлося, у першу чергу, про відсутність у службовців, безпосередньо задіяних в процесі публічних закупівель, достатньої інформації, знань та вмінь застосовувати ЗПЗ. Ще однією проблемою назвали невизначеність діючого законодавства України. Так, наприклад, у Законі України «Про публічні закупівлі» є стаття, що регламентує зміст та наповненість тендерної документації, але відсутні роз’яснення, що мають юридичну силу, в який спосіб положення даної статті повинні бути реалізовані тощо.

Проте шляхи вирішення зазначених питань – існують і виступи представників органів державної влади це підтвердили. Так, Мінекономрозвитку, наприклад, розглядає доцільність додатково прийняти відповідні рекомендації щодо вибору екологічних критеріїв (заходи із захисту довкілля відносно предмету закупівлі) з посиланням на екологічні стандарти та маркування й методики та прикладів розрахунку вартості життєвого циклу продукції різних категорій.

Відповідна інформація може бути включена на ресурсі https://prozorro.gov.ua/у вигляді технічних специфікацій до предмету закупівель, в тому числі і екологічні критерії; прикладів розрахунку вартості життєвого циклу і, власне, у вигляді онлайн курсу, розробленого GoLOCAL.

Світлана Берзіна, зовнішній експерт проекту «Зелені публічні закупівлі: передача досвіду зі Словаччини в Україну», який реалізовується спільними зусиллями ГО GoLOCAL, «Словацьким центром комунікації та розвитку» (Словаччина) та за фінансування Словацьким агентством розвитку SlovakAid, презентувала присутнім зміст онлайн курсу.

Отже, курс складатиметься з 3 лекційних модулів, кожен з яких розрахований на 1 тиждень онлайн навчання. Наприкінці кожного модулю слухачу курсу пропонується пройти тестові завдання для перевірки знань, здобутих протягом тижня.

Лекційний модуль 1 – «Політика, принципи та методи зелених закупівель». У модулі висвітлені наступні теми:

Лекційний модуль 2 – «Критерії відбору». У даному модулі порівнюються два підходи до відбору робіт / товарів / послуг: традиційний підхід, заснований, здебільшого, на таких показниках як ціна та якість, та підхід ЗПЗ – в основі якого, окрім критерію ціни, лежать також вимоги щодо захисту довкілля, охорони здоров’я людини та інші кваліфікаційні критерії.

Лекційний модуль 3 – «Критерії вибору». Модуль детально розкриває поняття «життєвого циклу продукту» та акцентує увагу на тому, що при виборі продукції необхідно зважати не тільки на початковий розподіл закупівельної ціни товару, але й на всі майбутні витрати, зокрема: ціна покупки і всі пов’язані із цим витрати (доставка, монтаж, налагодження тощо), операційні витрати (споживання енергетичних чи водних ресурсів, пального, вартість запчастин та технічного обслуговування), гарантійний термін та термін експлуатації, зазначені в гарантіях товаровиробника.

Учасники круглого столу, які ознайомились з матеріалами навчального онлайн-курсу до проведення круглого столу, схвально відгукнулись про цю ініціативу. Позитивно прокоментували зміст курсу, форму подачі матеріалу, а також наголосили на актуальності та важливості впровадження курсу саме для службовців, задіяних в процесі публічних закупівель.

Решта учасників отримали доступ до матеріалів курсу, тож матимуть можливість проаналізувати його та надати свої пропозиції або зауваження. Усі вони будуть враховані при фіналізації навчальної програми.

«Цей круглий стіл показав, що українське законодавство має необхідну основу для застосування ЗПЗ вже сьогодні. Проте необхідно впровадити цілу низку заходів, щоб зазначені норми реально запрацювали», – підсумував зустріч директор ГО GoLOCAL Ігор Комендо.

За його словами, першочергово необхідно здійснити такі кроки:

Рекомендації по ЗПЗ повинні враховувати наступне:

«І звичайно, значною допомогою для держслужбовців, особливо регіонального рівня, стане розроблений нашими експертами навчальний онлайн курс. Це доступна у користуванні і дуже змістовна навчальна програма, розрахований на підвищення обізнаності службовців, задіяних у процесі здійснення публічних закупівель, щодо принципу «зелених» закупівель» – додав Ігор Комендо.

З переліком питань, що обговорювались під час круглого столу, а також з відповідями представників органів державної влади можна ознайомитись тут.

Фотозвіт можна знайти тут.