ЗЕЛЕНІ ПУБЛІЧНІ ЗАКУПІВЛІ У СВІТІ
02.07.2018Інструмент зелених публічних закупівель вже багато років використовується низкою європейських країн у зміцненні сталої економіки та побудови нової, ощадливої та ефективної «кругової» економіки.
Ми підготували для вас приклади країн, які почали застосовувати ЗПЗ і тепер щороку отримують надзвичайну вигоду від цього. Як у фінансовому, так і екологічному контексті.
Досвід Нідерландів
Пропаганда зелених закупівель
У 2013 році уряд Нідерландів ухвалив «Зелену угоду» про закупівлі, які керуються принципами екологічності для прискорення переходу до кругової економіки. Ця програма об’єднала 45 державних і приватних компаній, кожній з яких було доручено провести щонайменше дві «зелені» закупівлі, аби набути практичний досвід та поширювати найкращі практики на інші підприємства. За три роки було проведено 80 пілотних закупівель.
Успіх цієї програми призвів до того, що уряд Нідерландів включив проведення ЗПЗ у Дорожню карту 2016 року, а також поставив собі за мету збільшити кількість таких закупівель ще на 10% до 2020 року.
Використання технічних умов та критеріїв для запуску процесу з переробки текстилю
У 2017 році міністерство оборони Нідерландів оголосило тендер на закупівлю рушників та спецодягу з вимогою, що в товарах має міститись щонайменше 10% перероблених (по суті, вже використаних) текстильних волокон. У результаті конкурсу, були підписані угоди з тими виробниками та постачальниками, які забезпечили міністерству поставку 100 000 рушників та 10 000 одиниць одягу з часткою 36% переробленого вмісту, та додатково 53 000 одиниць одягу з частко. 14% переробленого вмісту. Як наслідок, було зекономлено 15 252 кг бавовни, 23 520 кДж енергії та більше 233 млн. літрів промислової води.
Будівництво ратуші закритого циклу в голландському місті
Коли у місті Бруммен (Нідерланди) постало питання будівництва нової ратуші (міської ради), було прийнято рішення будувати його приміщення не зовсім традиційним чином. Завдяки інструменту ЗПЗ, було обрано будівельну корпорацію, яка сконструювала чиновникам будівлю у такий спосіб, який дозволяє її розібрати у будь-який момент, а компоненти повернути постачальникам, включаючи структурні балки, обшивання та перегородки.