Передача досвіду зелених
публічних закупівель
зі Словаччини в Україну
baneer
Оберіть мову сайту

GOLOCAL ЗАЛУЧИТЬ СЛОВАЦЬКИХ ЕКСПЕРТІВ НАВЧАТИ УКРАЇНЦІВ ПРОЦЕДУРАМ ЗЕЛЕНИХ ДЕРЖАВНИХ ЗАКУПІВЕЛЬ

15.10.2017

Державні закупівлі мають бути не лише прозорими, а й повинні дбати про навколишнє середовище. Адже це не тільки вимоги Європейського Союзу, а й чиста необхідність для всього людства.

Перейнявшись цією проблемою в Україні, громадська організація GoLOCAL звернулася до словацьких експертів з проханням підтримати ініціативу стосовно реалізації законодавства, що стосується питання зелених закупівель в Україні.

“На превеликий жаль, українці мало переймаються екологічними проблемами в своїй країні. Після вибуху на Чорнобильській АЕС громадськість протягом декількох років переймалися станом навколишнього середовища, але сьогодні ця небайдужість кудись зникла. Складається враження, що лише катастрофи спонукають людей думати про такі нагальні проблеми. Але ми хочемо це змінити та підвищити обізнаність суспільства у цьому надважливому питанні”, – вважає Марта Руда, юридичний експерт української громадської організації GoLOCAL.

“Співпраця зі Словаччиною – найкращий варіант для нас. Ми маємо схоже минуле, подібний менталітет і проблеми, особливо в сфері навколишнього середовища. Знання наших словацьких колег дуже корисні для нас, напевно, навіть більше, ніж досвід інших європейських країн, де шлях до зелених державних закупівель дуже відрізняється від нашого», – підкреслив директор ГО Ігор Комендо.

Варто зазначити, що зелені закупівлі є потужним інструментом у врахуванні екологічних стандартів у процесі держзакупівель. Використання цього інструменту підтримує стале використання природних ресурсів та запобігає подальшому спустошенню Землі.

Українська організація GoLOCAL співпрацює із Словацьким центром комунікації та розвитку за фінансової підтримки програми офіційної допомоги з розвитку SlovakAid.

“Незважаючи на те, що це питання наразі не є широко знаним у Словаччині та Україні, ми вважаємо, що воно надзвичайно важливе. Зрештою, Європейський Союз вимагає від країн Єврозони впроваджувати екологічні принципи все частіше. Напевно можна сказати, що Словаччина пішла трохи далі у вирішенні зазначеної проблеми, ніж Україна, тож ми просто зобов’язані поділитися цим досвідом з колегами заради спільного майбутнього”, – переконана Зузана Єзерска, директор SCCD.

Для реалізації зазначеного партнерського проекту, словацька громадська організація запросила експертів з юридичної консалтингової компанії Tatra Tender, які консультують українців щодо розробки офіційних документів на основі словацького досвіду. Експерти компанії визнають, що під час офіційних процедур державні органи Словаччини надають перевагу «зеленим» проектам ще нечасто, але ситуація поступово змінюється.

“Два роки тому, коли ми розпочали тренінги, інтерес до державних закупівель був меншим, але з тиском з боку Європейського Союзу та постачальників державних коштів, які вимагають застосування «зелених» критеріїв, інтерес державних органів до зелених закупівель зростає. На мій погляд, державні закупівлі не повинні розглядатися з короткострокової точки зору, це, насамперед, довгострокова перспектива. Зелені державні закупівлі не тільки зменшують негативні екологічні наслідки, але й, в кінцевому рахунку, зменшують витрати на організацію екологічних проектів. Це означає, що при більш високих витратах на етапі закупок, загальні витрати протягом усього терміну дії будуть економічно вигіднішими. Наочний приклад цієї формули – енергоефективне освітлення: енергозберігаючі лампи дорожчі за звичайні, але за 3 роки користування ними, заощадження будуть надзвичайними”, – пояснює Люсія Ценцерова з Tatra Tender.